Her 3 kadından 1’i 50 yaşından sonra kemik erimesi nedeniyle kırık yaşamaktadır.1

Kadınlar 30-35 yaşlarında en yüksek kemik kütlesine ulaşırlar. 35 yaşından sonra ise kemik mineral yoğunluğunun yaklaşık olarak her yıl %0.1’i kaybedilir.2 Östrojen hormonu kemik gücünün korunmasında önemli bir rol oynar. Menopoz döneminde östrojen seviyesinin önemli ölçüde azalmasıyla kemik kaybı hızlanır. Ortalama bir kadın, menopozdan sonraki ilk 5 yıl içinde kemik kütlesinin %10'unu kaybeder.3 Kemik kütlesi başta ne kadar yüksekse, ileri yaşlarda kemik erimesi (osteoporoz) gelişme riski de o kadar düşük olur.2

45 yaş üstü kadınlarda osteoporoza bağlı kırıklar

Şeker hastalığı

Kalp krizi ve

Meme kanseri gibi

diğer birçok hastalığa göre hastanede daha fazla gün geçirilmesine neden olur.1

Kadınlarda Önemli Risk Faktörleri

Kadınlarda görülen önemli risk faktörleri şunlardır:

Erken menopoz: Menopoza 45 yaşından önce girmek önemli bir risk faktörüdür. Östrojenin kemik üzerinde koruyucu bir etkisi vardır. Menopoz başladığında vücudunuz östrojeni daha düşük seviyelerde üretir ve bu yüzden kemik kaybı oranı hızla artar.

Regl düzeninin kesintiye uğraması: Hamilelik, menopoz veya rahmin alınması hariç olmak üzere, regl düzeniniz arka arkaya 12 ay veya daha uzun süre boyunca kesintiye uğradı mı? Uzun süre regl olmamak, düşük düzeyde östrojen üretimine işaret eder ve bu da kemik erimesi riskini artıran bir faktördür.

Meme kanseri tedavisi: Meme kanseri hormonların alınmasıyla tedavi edilir ve bu durum kemik kaybına sebep olur. Kemoterapi, radyasyon tedavisi ve kortikosteroid gibi kanser tedavileri de kemik sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Referanslar

  • 1. https://www.osteoporosis.foundation/patients/about-osteoporosis | Son Erişim Tarihi 12 Ocak 2022
  • 2. Demirel G, ve ark. Türk Osteoporoz Dergisi 2015;21:84-6 | Son Erişim Tarihi 12 Ocak 2022
  • 3. https://www.menopause.org.au/hp/information-sheets/osteoporosis | Son Erişim Tarihi 12 Ocak 2022
  • 4. https://www.osteoporosis.foundation/sites/iofbonehealth/files/2020-10/OsteoporosisRiskCheck_Leaflet_turkish.pdf | Son Erişim Tarihi 12 Ocak 2022